Hidiv Kasrı

1907

Hidiv Kasrı
hidiv_kasri

İstanbul'un Beykoz ilçesi sınırları içerisinde yer alan Çubuklu'da bulunan Hidiv Kasrı, Mısır Hidivi Abbas Hilmi Paşa tarafından yaptırılmıştır. İstanbul'da ikamet edeceği bir yer arayan Hidiv, önce Boğaz'da bir yalı satın almış ancak yalının küçük olması ve Hidiv'in deniz kıyısı yerine yüksek rakımlı yerleri sevmesi nedeniyle 1905'te satın aldığı Çubuklu'daki arsada aynı yıl yapının inşaatına başlanmıştır. İnşaat 1907'de tamamlanmıştır. İnşaatın yönetimini Mimar Delfo Seminati yapmıştır. Yapı Art Nouveau tarzında inşa edilmiştir. Yapının en önemli özelliklerinden biri 20 metrelik cihannüma kulesidir. Yapının elektrik jeneratörü ve kalorifer tesisatına sahip olması yanında, Türkiye'de asansörün ilk kullanıldığı yapılardan biri olması da dikkat çekici yönlerinden biridir. 

Abbas Hilmi Paşa'nın 1914'te, o dönem İngiltere'nin himayesinde olan Mısır'ın Hidivliğinden alınmasıyla birlikte Paşa İsviçre'ye iltica eder ve yapı 1937 yılına kadar boş kalır. 1937'de İstanbul Belediyesi tarafından satın alınır. 1984'te Turing Kurumu Başkanı Çelik Gülersoy'un yönetiminde restorasyon çalışmaları yapılır ve otel olarak hizmet vermeye başlar. 1994-1996'da yeniden restore edilir. 1996'da Beltur'un işletmeye başladığı yapı bu tarihten beri lokanta ve sosyal tesis olarak hizmet vermektedir.  

 

Kaynaklar: Yüksek Çelik, “Üsküdar Sakinlerinden Son Hıdiv II. Abbas Hilmi Paşa (1874-1944) ve Hıdiv Kasrı”; http://www.beykoz.gov.tr/hidiv-kasri

 

Fotoğraf: http://www.beltur.istanbul/tr/mekan/hidiv-kasri

 

İletişim Bilgileri

Çubuklu Korusu Çubuklu Yolu No:32 Beykoz / İstanbul
T: 90 216 413 9253 
Harita