Kılıç Ali Paşa Camii

1580

Kilic_ali_pasa_cami
Kılıç Ali Paşa Camii123   Kılıç Ali Paşa (Platform)

Tophane semtinde yer alan Kılıç Ali Paşa Hamamı, devrin önemli denizcilerinden olan Kılıç Ali Paşa tarafından 1578-1583 yıllarında yaptırılmıştır. Eserin mimarı Mimar Sinan’dır.

Kılıç Ali Paşa İtalyan asıllıdır ve eski adı Giovanni Dionigi Galeni’dir. Esir düştüğü Osmanlı donanmasında iyi işler yapınca yükselir, Müslüman olur ve Uluç Ali adını alır. II. Selim tarafından Cezayir Beylerbeyi olarak atanır. İnebahtı Savaşı’nda gösterdiği başarı sonrasında ise Kaptan-ı Derya olarak atanır. Uluç Ali, aynı savaşta İspanyol donanmasının bir neferi olarak Marquesa adlı kadırgada bulunan iki kez göğsünden yaralanan, bir top güllesiyle sol elini kaybeden, daha sonra Osmanlılar tarafından tutsak edilen ve 1575-1580 yılları arasında Cezayir'de esir olarak yaşayan Cervantes’in ünlü eseri Don Quijote’de Uchalí adlı karakter olarak yer alır. Uluç Ali bu yeni kaptan-ı deryalık görevi sonrası adını Kılıç Ali Paşa olarak değiştirir.

Kaptan-ı Derya’nın yaptırdığı Kılıç Ali Paşa Hamamı, leventlere hizmet etmek için inşa edilmiştir. Günümüzde halka açık bir hamam işletmesi olarak hizmet vermeye devam eder.

Kaynak: http://kilicalipasahamami.com/tr/hakkimizda/


İletişim Bilgileri

Vefa, Katip Çelebi Cad. No: 104/1 34470 İstanbul-Türkiye
T: +90 212 519 49 22
Harita