Zeugma (platform)

Zeugma antik kenti, Gaziantep’in Nizip ilçesinin 10 kilometre doğusunda, M.Ö. 300 yılında Büyük İskender’in generallerinden I. Selevkos Nikator tarafından “Selevkeia Euphrates” adıyla kurulmuştur. Bu kentin karşısında General’in eşinin adını taşıyan “Apama” adlı bir kent daha kurulduktan sonra bu iki kent bir köprüyle birbirine bağlanmıştır. M.Ö 31 yılında Roma egemenliğine giren kent bu dönemden itibaren “Zeugma” yani “köprü” ya da “köprü başı” diye anılır olmuştur. M.S. 256’da Sasani’lerin ele geçirdiği kent yakılıp yıkılmış ve bir daha eski önemine ulaşamamıştır.

İşte bu kentin kalıntılarının bulunması sonrasında Gaziantep’te kurulan Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, bina büyüklüğü ve sergilenen mozaiklerin kapladığı alan bakımından dünyanın en büyük mozaik müzesidir. Müze 2011’de ziyarete açılmıştır.

Kaynaklar:

https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/gaziantep/gezilecekyer/belkiszeugma-antik-kenti; https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/gaziantep/gezilecekyer/zeugma-mozaik-muzesi; http://www.gaziantepkulturturizm.gov.tr/TR,174046/zeugma-mozaik-muzesi.html

İletişim Bilgileri

Mithatpaşa Mahallesi, Hacı Sani Konukoğlu Bulvarı, 27500 Şehitkamil/Gaziantep
Harita