Galata Kulesi

1349

İletişim Bilgileri

Galata Kulesi, Galata – İstanbul
Tel: +90 212 244 77 36

Galata Kulesi

Cenevizliler tarafından 1348 yılında inşa edilen Galata Kulesi ya da diğer ismiyle Christea Turris (İsa Kulesi) İstanbul’un güzelliği ve çekiciliği karşısında hayran kalacağınız noktalardan bir tanesi. Dokuz katlı kule 66.90 metre uzunluğunda ve inşa edildiği dönemlerde şehrin en uzun yapısı olma özelliğini taşıyor.

Osmanlı Dönemi’nde yangın gözlem kulesi ve zindan gibi çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Uzun tarihi boyunca pek çok olaya tanıklık eden kulenin ev sahipliği yaptığı en çarpıcı hikayeyse 1632 yılında Hezarfen Ahmet Çelebi’nin Galata Kulesi’nin tepesinden kendi icat ettiği kanatlarla Boğaz’ın üzerinden süzülerek Üsküdar’a uçmasıdır.

1875 yılında çıkan bir fırtına ile kulenin konik çatısı zarar görümş ve Osmanlı Dönemi boyunca bir daha onarılmamıştır. 1960’lı yıllarda konik çatı restore edilmiş, ahşap iç yapı betonarme ile yenilenmiştir. O zamandan bu yana ziyarete açık olan Galata Kulesi’nin en üst katında günümüzde bir kafe ve restoran bulunmaktadır. İstanbul’un siluetinde vazgeçilmez bir rolü olan Galata Kulesi, şehrin panoramik manzarasını izlemek için ideal yerlerden biri.

Bu sayfayı paylaşabilirsiniz

Fotoğraflar