Hipodrom

4.yy

İletişim Bilgileri

Sultanahmet Meydanı, İstanbul

Hipodrom

Bugün Sultanahmet Meydanı olarak da bilinen Hipodrom, İstanbul’un tüm çağlarında önemli bir meydan olagelmiştir. Çevresinde Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemi’ne ait pek çok tarihi eserin yer aldığı Hipodrom, orijinal olarak M.S 203 yılında, Roma İmparatoru Septimus Severus tarafından inşa ettirilmiştir. Günümüze çok az kalıntıları kalan Roma devri önemli yapıları ve abideleri Hipodrom çevresinde yaptırılmıştır. Büyük Saray olarak bilinen İmparatorluk Sarayı, Hipodrom’un yanından başlar ve deniz kenarına kadar uzanırdı. Bu saraydan günümüze kalan yer mozaik panosu, bulunduğu yerde üzerine inşa edilen Mozaik Müzesi’nde sergilenmektedir.

Bölge, Bizans ve Osmanlı devirlerinde de cazibesini korumuş, İstanbul’un en önemli abideleri Ayasofya, Sultan Ahmet Camii, Yere Batan Sarnıcı Hipodrom’un çevresinde inşa edilmiştir. At binenlerin, atların meydanı anlamına gelen Hipodrom’un kimi tarihçilere göre 30, kimilerine göre 60 bin seyirci kapasitesindeydi. At arabası yarışlarının merkezi olan hipodrom Roma ve Bizans dönemlerinde şehrin toplantı, eğlence, heyecan ve spor merkezi olarak 10 yüzyıla kadar önemini sürdürmüştü. 1204 Latin istilasına dek popülerliğini koruyan meydan araba yarışlarının yanı sıra, müzisyen topluluklarına, dansçılara, akrobatlara, vahşi hayvanlarla kavga gösterilerine, toplantılara ve büyük ayaklanmalara ev sahipliği yaptı.

Dev bir U harfi biçiminde olan hipodromun doğu uzun tarafında, damında 4 bronz at bulunan, balkon şeklinde, imparator locası yer alırdı. Ortada, hipodromun kum kaplı sahasını ikiye bölen, arabaların etrafında yarıştığı alçak bir duvar, bu duvarın üstünde de İmparatorluğun çeşitli yerlerinden getirilen abideler ve meşhur at yarışçıları ile atlarının heykelleri bulunurdu. Zemini 4-5 metre yükselen ve sonraki devirlerde taş blokları ve sütunlarının tamamı başka yapılarda kullanılan hipodromdan geriye Mısır’dan getirilen Obelisk, Yılanlı Sütun, Örme Obelisk ve hipodromun kemerli güney ucu kalmıştır.

Osmanlı döneminde de zaman zaman festival ve gösterilere ev sahipliği yapan meydana At Meydanı adı verilmiş, atların eğitildiği bir alan olarak kullanılmıştır. Sultan Ahmet Camii ve günümüzde Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak açık bulunan İbrahim Paşa Sarayı, meydan çevresine Osmanlı Dönemi’nde inşa edilen önemli tarihi yapılardır.

Bu sayfayı paylaşabilirsiniz

Fotoğraflar