Mısır Çarşısı

1660

İletişim Bilgileri

Mısır Çarşısı, No:92 Eminönü, Fatih – İstanbul
Tel: +90 212 513 65 97

Mısır Çarşısı

İstanbul’un en hareketli yerlerinden biri olan Mısır Çarşısı, 1660’lı yıllarda Yeni Cami kompleksinin bir parçası olarak inşa edilmiştir. İstanbul’un en eski kapalı çarşılarından biridir. Çarşı, Mısır’dan gelen baharat, şifalı bitki ve benzeri ürünleri sattığı için Mısır Çarşısı adını almıştır.

L şeklinde tasarlanan Mısır Çarşısı, 88 kemerli odadan oluşur. Altı kapısı bulunan çarşının Haseki Kapısı’ndaki kısım iki katlıdır. Döneminde üst katlar mahkeme olarak kullanılmış; esnafın müşterilerle ve kendi arasındaki sorunları burada giderilmiştir.

Osmanlı döneminde eski reçetelere uygun bitkisel ilaçların da hazırlanıp satıldığı Mısır Çarşısı’nda bugün baharat, bitki çayları, kuru yemiş, kurutulmuş meyve, pestil ve lokum gibi geleneksel lezzetlerin yanı sıra mücevherat, kumaş, sepet ve çeşitli hediyelik eşyalar bulunmaktadır.

Hayatının önemli bir bölümünü Türkiye’de geçiren, Galatasaray Lisesi’nin Fransızca hocalarından İsviçreli Ernest Mamboury, 1925 tarihli İstanbul Turist Rehberi’nde Mısır Çarşısı’nı da tanıtmıştır. Rehberde, Mısır Çarşısı’nda çok çeşitli ürünlerin satıldığı belirtilir. Özellikle eczacılık ürünleri çok fazladır. Bunlar arasında kurutulmuş yapraklar ve çiçekler ile her tür baharat bulunurken, yılan derileri, kaplumbağa kabukları ve kurutulmuş yumuşakçalar dahi vardır. Ürünler çok şık cam ve toprak vazolarda sergilenir.

Mısır Çarşısı, çantasını yenilebilir hatıralarla doldurmak isteyenlerin ve renkli karelerin peşindeki gezginlerin on yıllardır uğrak noktası.

Kaynak:

  • Ernest Mamboury, Constantinople: Guide Touristique, İstanbul, Editions Rizzo&Son, 1925, sayfa 145-146.

Bu sayfayı paylaşabilirsiniz

Fotoğraflar