Şehzade Mehmet Camii (Külliyesi)

1543

İletişim Bilgileri

Kalenderhane Mh., 34134 İstanbul
Şehzade Mehmet Camii (Külliyesi)

Eminönü ilçesinin Şehzadebaşı semtinde bulunan Şehzade Mehmet Külliyesi Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman’ın genç yaşta ölen oğlu için yaptırdığı mimari yapıdır. Osmanlı İmparatorluğu’nun en parlak döneminin büyük mimarlarından Mimar Sinan’ın imzasını taşıyan eserin inşasına kesin olmamakla birlikte 1543 yılında başlandığı belirtilmektedir.

Külliye 5 ana yapıdan oluşmaktadır. Şehzade Cami, Şehzade Mehmet Türbesi, Tabhane, Rüstem Paşa Türbesi, ve Medrese’nin bulunduğu külliye Mimar Sinan’ın çıraklık eserlerinden biri olarak kabul edilir.

Yapımı camiden önce tamamlanan Şehzade Mehmet Türbesi Osmanlu mimarisinin en güzel mezar yapılarından biri olarak kabul edilir. Türbede aynı zamanda Şehzade Mehmet gibi genç yaşta ölen kardeşi Cihangir, kızı Hümüşah, ve kime ait olduğu bilinememiş 3 sanduka daha yer almaktadır. 1546-1547 yıllarında inşa edilen Külliye Medresesi, dış avlunun güneyinde bulunan Sıbyan Mektebi ve külliye misafirlerinin ağırlandığı Tabhane ile külliye görülmeye değerdir.

 

Bu sayfayı paylaşabilirsiniz