Mısır Apartmanı

1910

İletişim Bilgileri

İstiklal Caddesi, Mısır Apartmanı, 34433 Beyoğlu – İstanbul

Mısır Apartmanı

Mısır Apartmanı, Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi’nde bulunan en meşhur binalardan biridir. 1910’da inşa edilmiştir. Bu binanın yerinde daha önce Trocadero Tiyatrosu bulunmaktaydı. Bu bina yıkılınca, Mısırlı Abbas Halim Paşa, Mısır Apartmanı’nı inşa ettirdi. Binanın adı, ilk sahibinden kaynaklanmaktadır.

Bina İstanbul’un ilk betonarme yapılarından biri olarak Mimar Hovsep Aznavuryan tarafından Art Nouveau tarzında inşa edilmiştir. İnşaat malzemelerinin çoğu Fransa’dan getirtilmiştir.

Abbas Halim Paşa’nın ölümü sonrasında bina el değiştirmiş, yeni sahip Hayri İpar olmuştur. Ancak İpar’ın Brezilya’ya yerleşmesi sonrasında yapı bakımsız kalmıştır. 2000 yılında binanın %70’ini satın alan firma restorasyon çalışmaları yaptırmıştır.

Mısır Apartmanı, ünlü sakinleriyle de bilinir. Mehmet Akif Ersoy, Mithat Cemal Kuntay bir dönem burada yaşamış ve hayatları burada son bulmuştur. Atatürk de dişçisi Sami Günzberg’in muayenehanesinin yer aldığı bu apartmana sıkça ziyarette bulunmuştur. Bina şu anda halen birçok ünlü isme ve özellikle sanat galerilerine evsahipliği yapmaktadır.

Bu sayfayı paylaşabilirsiniz

Fotoğraflar