Kifidis

1919

Kifidis

Zaman Tüneli

1919
Kifidis
Kifidis açılış ilanı
1936
Kifidis
Kifidis avans senedi
1955
Kifidis
Andre Kifidis'in 6-7 Eylül olaylarına değinen bir mektubu

Kifidis markasının hikâyesi aslında bir tren işletmesinde başlar. Kifidis markasının kurucusu Tanaş Kifidis, XIX. yüzyılın sonlarında Fransızlara ait bir tren işletmesinde başteknisyen olarak çalışır. İşletme devletleştirildikten sonra Tanaş Kifidis kendine yeni bir iş alanı arar ve bu düşünceler içerisindeyken, yakın dostu, dönemin ünlü cerrahlarından Dr. Gurneos’a akıl da­nışır. Dr. Gurneos, Kifidis’in teknik konulardaki becerisini bildiğinden, deneme olarak bir hastasının ihtiyacı olan bir cihaz yapmasını talep eder. Böylece Tanaş Kifidis insanlara yardımcı olacak teknik cihazlar üretmeye başlar. Cihazların fayda sağlaması üzerine büyük mutluluk duyar ve bu işi geliştirmek için önce yurt dışında eğitim alması gerektiğine karar verir. Almanya’da protez-ortez teknik eğitimi alan Kifidis, böylece ülkeye döndüğünde Türkiye’nin ilk resmi diplomalı protez-ortez teknikeri olmuştur. Tanaş Kifidis 1919 yılında İstanbul Galatasaray’da, ‘Kifidis Ortopedi’ adıyla İstanbul’un ilk ortez-protez kliniğini kurmaya karar vererek kliniğini açar ve Osmanlı hanedanının bir üyesine protez yapınca, ünü iyice yayılır.

Eğitim konusuna çok önem veren Tanaş Kifidis iki oğlunun da bu konuda eğitim almasını sağlamakta kararlıdır. İki oğlu da eğitimlerini önce Alman Lisesinde daha sonra Almanya’da tamamlarlar. I. Dünya savaşından sonra birçok insan sakat kalınca, Al­manya bu konuda ciddi araştırmalar yapar ve bu yüzden ortopedi ala­nında dünyada başı çekmektedir. Oğulları uzman olarak Türkiye’ye döndüklerinde işin başına geçerler, fakat bir süre sonra aralarında anlaşmazlık çıkar ve biri Yeni Melek sinemasının sokağında ‘Modern Ortopedi’, diğeri Olivo geçidinin olduğu yerde ‘Türk Ortopedi’ olarak yeni firmalarını açarlar. Bir süre sonra Hristo Kifidis, isim kanunu nedeniyle ‘Türk’ adının kullanılması konusunda bir yasakla karşılaşır ve fir­manın adını ‘Kifidis Ortopedi’ olarak değiştirir. İşleri ile birlikte bu alanda gelişmelere imza atan Kifidis, Akif Şakir Şakar hocayla birlikte Çapa Tıp Fakültesi’nde, Türkiye’deki ilk teknik ortopedi atölyesini kurar.

1919’dan 1970’li yıllara kadar Kifidis Türkiye’nin en bilinen ortez-protez firması olarak hizmet verir. Hristo’nun şirkette çalışmaya başlayan oğlu Tanaş, şu anki Yönetim Kurulu Başkanı Laki V. Vasiliadis’in ablası Efriz’le evlenir ve o dönemde Türkiye’den göç eder. Tanaş eşini ve çocuk­larını Atina’ya gönderdikten sonra şirketi toparlamak için bir süre daha burada kalır. Bu toparlanma sürecinde de Paris’te yaşayan Laki Bey’den yardım ister. Paris’te yaşayan ve okuduğu Hautes Etudes International Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olan Laki Bey’in hayali aslında gazeteci olmaktır. Ancak yardım için ablası da devreye girince onu kıramaz ve Türkiye’ye gelip işin başına geçer. Böylece Kifidis markası için yeni bir dönem başlamıştır.

Laki Vasiliadis’in Türkiye’ye gelişi ve işin başına geçmesi markaya tekrar hayat verir, bu sayede de kapanmasına engel olunmuştur.

İşin teknik detaylarına hâkim olmayan Laki Bey için hem iş hem İstanbul yeni olmasına rağmen, yirmi beş yaşında enerjik bir genç olarak bu konuda eğitim almak için Paris’e gidip gelerek ve bir süre Tanaş’ın kardeşinin atölyesinde çalışarak ihtiyacı olan bilgi ve tecrübeyi edinerek işleri büyütür.

1919 yılından 1975 yılına kadar Kifidis ısmarlama, ölçü üzerine üretim yapan bir mağaza iken, 1975 yılından sonra işine âşık bir adam işadamı olan Laki Vasiliadis, şirkette esaslı reformlara başlar. Geleneği devam ettirirken yeniliklere de açık olan Laki Vasiliadis, işletme ve ticaret mantığını yalnız ortopedik değil, anatomik ayakkabılar yaparak da devam ettirmeye karar verir. Bu dönemde, bazı ilkleri gerçekleştiren Laki Vasiliadis, Almanya da aldığı eğitime dayanarak, varis çorabının ölçüye değil, basınca göre verilmesi gerektiğini anlatmıştır. Bunun yanı sıra, anatomik ayakkabıların bilinenin aksine sert değil, yumuşak olması gerektiği bilgisini Türkiye’de yaymıştır ve ilk adım ayakkabısı kavramını da bu dönemde oluşturmuştur. Laki Vasiliadis’e göre Kifidis, tıbbın ihtiyacı olan tamamlayıcı unsurları satmaktadır ve bu sebeple işlerini ”insan be­deninin yedek parçacısıyız’’ diye tanımlar. Laki Vasiliadis’in yıllarca büyük bir özveriyle çalışarak geliştirdiği Kifidis markası, piyasada sağlıklı ayakkabılarıyla tanınan bir marka olmasının yanı sıra her türlü medikal ürün hizmeti vererek, ürün yelpazesi çok geniş bir marka haline dönüşür. Kifidis mağazaları artık koltuk değneklerinden arabalara, tabanlıklardan bel korselerine, varis çoraplarından çeşitli fizik ve rehabilitasyon ürünlerine kadar her sağlık ürününü bulundurmaktadır. Kifidis’in görev kabul ettiği en önemli konu, insan sağlığına verilen değerin standartların altında kalmamasını sağlamaktır. Bu yüzden Kifidis kendini sürekli yenileyen bir marka olmuştur. Laki Vasiliadis ve markanın dördüncü kuşak temsilcisi Marianna Vasiliadis ile Viron Vasiliadis çekirdek kadrolarıyla birlikte moda trendlerini yakalayan, dinamik bir kuruluş olarak çağa uygun bir şekilde Kifidis markasını geliştirmeye devam ediyorlar.

Kifidis, geçmişin mütevazılığı ile geleceğin yeniliklerini bir arada tutmayı başarabilen ender ve özel müesseseler arasındadır. Bu başarı, Kifidis’e İstanbul Ansiklopedisi’ne giren ilk medikal firma olma özelliğini kazandırmıştır. Bugün Kifidis, yaygın mağaza ve satış ağı ve “hayatınızı kolaylaştıran ürünler” sloganıyla hayatlarımıza dokunmaya devam ediyor.

İletişim Bilgileri

Bomonti Ahenk Sokak No:2 34381 Şişli /İstanbul
Tel: +90 212 296 83 03
kifidis.com.tr

Bu sayfayı paylaşabilirsiniz