Kozikoğlu Rulman

1917

Kozikoğlu Rulman

Zaman Tüneli

Kozikoğlu Rulman
Nuri Kozikoğlu
1966
Kozikoğlu Rulman
Rulman Satış Faturası
Kozikoğlu Rulman
Gazete Haberi
1947
Kozikoğlu Rulman
Gazete Reklamı
1949
Kozikoğlu Rulman
Gazete Reklamı

Kozikoğlu ailesinin kökleri Eğin (Erzincan, Kemaliye)’e dayanır. Osmanlı döneminde Eğin adı İpek Yolu üstündeki ticari hayatın canlılığı nedeniyle ünlenir. Hatta Yavuz Sultan Selim, Kafkasya’dan tehcir ettiği aileleri Eğin’e yerleştirerek geçimlerini sağlamak için İstanbul’daki et satışını yönetmelerine yönelik ferman verir. İsmail Ağa ile başlayan hayvancılık ilerler gelişir ve 1850’lere gelindiğinde Ömer oğlu Hacı Şakir Osmanlı Sarayı’nın Lahm Müteahhitliği’ne atanır.

Eğin-İstanbul arasında ana durak Ankara’dır. Buradaki un ihtiyacını fark eden Kozikoğlu Ailesi’nden Nuri Bey, ticaretin yanı sıra üretime de başlar ve Kozikoğlu markasının temelleri böylece atılır. Nuri Bey, Atatürk’ün yardım ve desteğiyle Cumhuriyet tarihinin ilk sanayi yatırımlarından biri olan Ankara Değirmencilik Un Sanayi T.A.Ş.’yi kurar. Onun başlattığı yolu oğlu Nejat Bey devam ettirir ve yıllar içinde hem İstanbul Ticaret Odası hem de İstanbul Sanayi Odası başkanlığını yürütür. Zamanının en büyük un fabrikası olan İttihat Değirmencilik’e ortak olan aile, Karaköy’de Kozikoğlu Ticaret’i kurarak makine ithaline de başlar. Değirmen makinası, hırdavat, yedek parça derken Nuri bey ve oğlu Nejat, rulmanı keşfeder.

Babası Nejat Bey’in vefatının ardından bayrağı genç yaşta devralan Mert Bey, Kozikoğlu’nun bugünkü temsilcisi. Sektörün önde gelen uluslararası üreticilerinin Türkiye yetkili distribütörlüğünü üstlenen Kozikoğlu’nda Mert Bey, edindiği deneyimi beraber çalıştığı oğlu Cem’e aktarmaya devam ediyor.

İletişim

Mumhane Cad. Rumeli Han No:57, K.1, Karaköy, 34425 İstanbul

Tel: +90 212 244  11 44

kozikoglu.com

Bu sayfayı paylaşabilirsiniz