Mecit Çetinkaya Denizcilik

1926

Mecit Çetinkaya

Zaman Tüneli

Mecit Çetinkaya

Mecit Çetinkaya Denizcilik geleneği, ülkemizin denizciliğiyle ünlü bir ilçesi olan ve Millî Mücadele’de Anadolu’ya taşınan insan ve mühimmatın başlıca nakliyat merkezi rolünü üstlenerek İstiklal Madalyası kazanan İnebolu’da başlamıştır. Kurucusu olduğu şirketine adını veren, 1912 yılında Kelkit’te (Erzurum’da) doğan Mecit Çetinkaya denizciliğe 1926 yılında burada adım atar. Daha sonra, aileden denizci olan kayınbabası Kadir Tepe, nam-ı diğer Kadir Kaptan’la (Gazi Kadir Ağa olarak da bilinir) mavnacılık yapmaya başlar.

1939’da İstanbul’a taşınan Çetinkaya, mavnacılığa burada devam eder. Mesleğinde atılım yapması ve sektörün önde gelen aktörü olması, önceleri römorkların çektiği mavnalara motor montajı yaptırmasıyla olmuştur. Mavnalar artık yelkenlere ya da römorklara mahkûm değildir. Sektörün önde gelen ismi olmaya başlaması sonrası, kuruluşunda yer aldığı İstanbul Mavnacılar, Motorcular ve Romorkörcüler Derneği’nin başkanı seçilerek, 1955-1978 yılları arasında bu görevi sürdürmüştür. Ayrıca, 1961-1967 yılları arasında İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanlığını da üstlenmiştir. Spor kulübü başkanlıkları, vakıf mütevelliliği, siyasi faaliyetler gibi alanlarda etkin rol almış ve döneminde sivil toplumun önde gelen isimlerinden biri olmuştur.
Kendisi, Kurtuluş Savaşında İnebolu’da mavnalarla silah taşıyan İstiklal Madalyalı Mavnacılar Loncası’nın İstanbul’daki son başkanıdır. Beş asırlık Mavnacılar Esnafı ve Cemiyetinin son reisi olup Mecit Çetinkaya, 1978 yılında vefat etmiştir.

Mecit Çetinkaya’nın en küçük çocuğu olan Mecit Çetinkaya, dedesi ve babası ile aynı adı taşıyan Mecit Mert Çetinkaya ile 1997 yılında Mecit Çetinkaya Denizcilik Ltd. ile 1998 yılında Manta Denizcilik Nakliyat Ltd. adlı şirketleri kurarak babasından devraldığı bayrağı günümüze kadar taşımayı başarmıştır.
Günümüzde teknolojinin ve ulaşımın gelişmesi ile mavnacılık mesleği ortadan kalksa da bugün gemileri ile Mecit Çetinkaya Denizcilik faaliyetlerini bir asırdır olduğu gibi başarı ile sürdürmektedir.

İletişim

Huzur Mah. Fazıl Kaftanoğlu Cad. No:2 34485 Sarıyer / İstanbul

Tel: 0216 553 19 40

mantaship.com

Bu sayfayı paylaşabilirsiniz