Tanınmış Helvacı

1875

Tanınmış Helvacı

Zaman Tüneli

1927
Tanınmış Helvacı
-
1942
Tanınmış Helvacı
Osman Canbulat'ın ticaret sicil kaydı ilanı

Tanınmış Helvacının kurucusu Sefilizâde Mehmed Ağa, 1875 yılı itibarıyla Eskişehir Taşbaşı Mevkiinde “Helvacı ve Şerbetçi” olarak işe başlamıştır. Kendine özel üretim tarzıyla kısa zamanda bölgede ün salmış çevre il ve ilçelerden de talep edilir olmuştur.

Sefilizâde Hacı Mehmed Ağa’dan işi devralan oğlu Sefili Ahmet Efendi, babasından öğrendiği metotla(El almak) helva ile birlikte Eskişehir Banka Caddesi’ndeki dükkânda yağ ve tahin imalatı da yapmıştır.

Üçüncü kuşak olan Osman Bey, dönemin şartları gereği küçük yaşta işlerin başına geçmek zorunda kalmıştır. “Ahilik Gelenekleri” içinde yetişen Osman Bey’in, temel düsturu “Dürüst ve İlkeli Ticaret” olmuştur. Osman Bey, soyadı kanunu ile birlikte “Canbulat” soyadını almıştır. Osman Canbulat, üretim süreçlerinin her aşamasında çocukluğundan beri yer aldığından, işleri genişletmiş ve geleneksel üretim tarzını Eskişehir Taştekin caddesindeki dükkânlarında sürdürmüştür. Tahin Helvası üretiminin yanında yağ ve tuz ticareti ile ürün çeşitliliğini artıran Osman Canbulat girişimci fikirleri çocuklarına da aşılamıştır.

Osman Canbulat’ın çocukları, Mehmet, Erdoğan ve Ekrem Canbulat, helva üretimlerine Taşbaşı’ndaki istimlak nedeniyle (1989), Eskişehir Değirmen Sokaktaki evlerinin altındaki dükkânda devam etmiştir. Halen aynı dükkânda hizmet vermekte olan Tanınmış Helvacı, önündeki insan kalabalığı ile bilinir.

Üretim süreçleri genelde büyük kardeşlerin öncülüğünde devam etmiş, sırası ve zamanı gelen işleri büyüklerinin denetiminde sürdürmüştür.
Dördüncü kuşağın son temsilcisi Ekrem Canbulat ise markanın bu günlere gelmesinde önemli bir köşe taşı olmuştur. Ekrem Canbulat, çocukları Özgür ve Onur’un yenilikçi önerileriyle Ahilik geleneklerini birleştirerek, “Dürüst ve İlkeli Ticaret Anlayışını” kurumun temel düsturu haline getirmiştir.
Ailenin beşinci kuşak torunu olan ve tüm bu üretim süreçlerinde çocukluğundan beri yer alan Özgür Canbulat, ata emaneti helva yapım formülü ile geleneksel tarzdaki üretimlerini sürdürmektedir.

Onur Canbulat ve Özgür Canbulat temel felsefelerini “Geleneksel Üretim Tarzıyla Geleceğe Geçmişten Doğal Bir Tad Bırakmak” olarak özetlemektedir.
Beşinci kuşağın en genç temsilcisi olan Onur Canbulat Dijital Çağa uyum sağlama konusuna özel önem vermektedir. Çocukluğundan beri “Geleneksel Üretim Süreçlerinde” yer alan, ancak 21. Yüzyılın Bilişim Çağı olduğunun ve bunun gereklerinin yerine getirilmesi gerektiğinin farkındadır. Bu çalışmaları ile markanın geleceğe taşınması için adeta bir elçi görevi görmektedir. Gelenek ve yenilik bir araya gelince geleceğe emin adımlarla ilerlenebiliyor.

İletişim

Deliklitaş Mh. Değirmen Sk. No:34/B Odunpazarı / Eskişehir

Tel:+90 530 887 18 75

taninmishelvaci.com.tr

 

Bu sayfayı paylaşabilirsiniz