Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu

1923

Turing

Zaman Tüneli

1939
Turing
-
1940
Turing
-
1940
Turing
-
1940
Turing
-
1940
Turing
-
1940
Turing
-
1940
Turing
-
1940
Turing
-

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu (TTOK), Türkiye’nin turizm, kültür-sanat ve otomobil alanlarında kalkınması amacıyla çalışan bir sivil toplum kuruluşudur. Cumhuriyet’in ilanından bir hafta sonra Milletvekili Reşit Saffet Atabinen öncülüğünde 6 Kasım 1923 yılında “Türk Seyyahin Cemiyeti” adıyla kurulmuştur. Kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin tarihi ve tabii güzelliklerinin tanıtılıp yaşatılması, yol emniyeti ve yardımı, otomobil yarışları ve turizmin geliştirilmesi konularında hep ilklerle tanınmaktadır. 1930 yılından beri kamu yararına çalışan dernek statüsündeki TTOK, uluslararası seyahat belgeleri düzenlenmesinde tek yetkili kurum olarak faaliyetlerini sürdürmekte olup 1937 yılında Uluslararası Otomobil Federasyonu (Federation Internationale de l’Autumobile – FIA)’na üye olmuştur.

Turing, Cumhuriyet’in ilk yıllarında yaptığı öncü turizm çalışmalarıyla 1960’lı yıllarda Turizm Bakanlığı kuruluncaya kadar turizm alanında bir bakanlık gibi faaliyetlerini sürdürmüştür. Bugün Türkiye’nin birçok ilinde özellikle İstanbul’da ışıldayan pek çok tarihi mekân, kültür ve sanat hayatında ortaya konan birçok proje, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun imzasını taşır.

TTOK, “90. Kuruluş Yıldönümünde 90 Başarılı Öğrenciye Burs” sloganıyla başlattığı sosyal sorumluluk projesini, her yıl sayısı artan bursiyer öğrenciler ile devam ettirmektedir. Seyrantepe Genel Merkez Salonu, Türk Müziği başta olmak üzere, İstanbul Fasıl Topluluğu’nca icra edilen fasıl meclislerinin ve dünya müziği gibi pek çok konserin yanında farklı disiplinlerde donanımlı akademisyenlerin katıldığı konferansların merkezi haline gelmiştir. Bu faaliyetlerinin çoğu; “Turing Kültür Sanat” adlı Youtube kanalında izleyicilere sunulmuştur.

İletişim

Huzur Mah. Fazıl Kaftanoğlu Cad. No:2 34485 Sarıyer / İstanbul

Tel:+90 212 282 81 40

turing@turing.org.tr

turing.org.tr

Bu sayfayı paylaşabilirsiniz