Yeşil Cami Külliyesi

1419

İletişim Bilgileri

Yeşil Mh., 16360 Yıldırım/Bursa

Yeşil Cami Külliyesi

Yeşil Cami Külliyesi

Bursa’daki Yeşilcami külliyesi I. Mehmed (Çelebi) tarafından 1419 yılında inşa ettirilmiştir. Külliye içerisinde cami, medrese, imaret, türbe ve hanlar vardır. Tarih belgelerinde “İmâret-i Sultân”, “İmâret-i Sultân Çelebi Mehmed Han” gibi adlarla anılmakla birlikte yapıyı süsleyen çinilerden dolayı halk arasında “Yeşilcami Külliyesi” olarak anılmaktadır. Külliyenin içindeki medrese birçok ünlü alimi ağırlamıştır ve “Bursa Sultânîsi” adıyla bilinmektedir. Külliye içerisinde üç han mevcuttur: Günümüze ulaşmayan Yeşilhan ile bugün hala ayakta duran Sultan Hanı ve “Hân-ı Harîr” de denilen İpek Hanı.

Yeşilcami Külliyesi’nin en ünlü bileşeni ise Bursa’nın simgelerinden olan Yeşil Türbe’dir. I. Mehmed’in mezarını içinde barındıran Yeşil Türbe, kendisine adını veren çinileriyle Bursa Ovası’nda birçok noktadan görülebilir. 22,5 metre yüksekliğiyle en yüksek Osmanlı türbesidir.

André Gide’in İstanbul’daki tarihî eserlerden bile daha çok beğendiği külliye hakkında Tanpınar şöyle der: “Yeşil’in çinileri XV. asrın bahçesinden toplanmış renklerle gülüyorlar”.

Kaynaklar: Doğan Yavaş, “Yeşilcami Külliyesi”, DİA, c. 43; Ahmet Hamdi Tanpınar, Beş Şehir.

Bu sayfayı paylaşabilirsiniz