Sarıönder

1890

Sarıönder

Zaman Tüneli

1929
Sarıönder
Noter Tasdikli Pastırma Satış Senedi
1930
Sarıönder
Müçteba Sarıönder (2.Kuşak)
1946
Sarıönder
Ebubekir Sarıönder Ticaret Odası Kimliği
1961
Sarıönder
Süleyman Sarıönder Ticaret Odası Kimliği
Sarıönder
Bekir Sarıönder (3.Kuşak)

Sarıönder firması Sarıhafızzade Mustafa Efendi tarafından 1890 yılında tarihi Taşhan’da pastırma, sucuk, kavurma ve kasaplık alanında faaliyet göstermek üzere Sivas’ta kurulmuştur.

Mustafa Efendi’nin oğlu Ahmet Müçteba Efendi, 1900’lü yılların başında baba mesleğini büyüterek sürdürmüş ve üretimin yanında ülke çapında besicilik de yapmaya başlamıştır. Müçteba efendi cömertliği ve hayırseverliği ile şehir eşrafınca bilinir olmuştur. Öyleki bugün dahi aile, soyisminin yanında halk dilinde “Müçtebahlar” veya Müçteba’nın torunları olarak bilinir ve Müçteba Efendi ile ilgili hatıralar şehir hafızasına kazınmıştır.

Sarıhafızzade Ahmet Müçteba Efendi’nin vefatından sonra oğlu Bekir, 3. Kuşak olarak işi babasından devralmış ve mesleği gelecek kuşaklara aktarmada saygın cumhuriyet esnafı vizyonunu üstlenerek sürdürmüştür. Soyadı kanunu ile aile Sarıhafızzade lakabını bırakıp Sarıönder soyadını almıştır.

1939’da Sarıönder firması, yaklaşık 45 sene hizmet vereceği Atatürk Caddesi’ndeki yeni mağazaya taşınmıştır. 1950 yılında Bekir Sarıönder’in oğlu ve ailenin 4. Kuşak temsilcisi Süleyman Sarıönder, İstanbul Üniversitesi’nde İktisat eğitimini tamamlayıp memlekete dönmüş ve işin başına geçmiştir. 1985 yılındaki istimlak nedeniyle bugün de hizmet vereceği tarihi Meydan Camii karşısındaki yeni mağazaya taşınan Sarıönder Pastırma&Sucuk&Kavurma, Sivaslıların ve şehir dışından gelen ziyaretçilerin uğrak noktası olmaya devam etmektedir.

Çocukluğundan bu yana babası Süleyman Bey’in yanında üretim ve satış süreçlerinin içinde büyüyen ailenin 5. Kuşak temsilcisi Ahmet Salim Sarıönder, 2016 yılında çağın gerekliliklerine uygun, doğal ve geleneksel üretim yöntemlerini teknoloji ile birleştirecek olan yeni üretim tesisini Sivas Organize Sanayi Bölgesi’nde kurmuştur.

Ailenin en genç ve 6. Kuşak temsilcisi Süleyman Serdar Sarıönder 21. Yüzyılın gerekliliği olan markalaşmaya ve dijitalleşmeye büyük önem vermektedir ve bu yönde çalışmalarına devam etmektedir.
Ahilik geleneğine ve ahlakına sıkı sıkıya bağlı kalan bu altı kuşak, 130 yılı aşkın süre içerisinde kaliteye ve müşteri memnuniyetine önem vererek ayakta kalmış; günümüzde ise dürüst işletmecilik anlayışını benimseyen Sarıönder ailesi tarafından bu gelenek sürdürülmektedir.

İletişim

Mağaza: Atatürk Caddesi Şemsi Sivasî Sokak Meydan Camii Karşısı No: 5 Merkez/SİVAS

Fabrika: Organize Sanayi Bölgesi 18. Sokak No:22 SİVAS

Tel: +90 346 221 2879
sarionder.com.tr

Bu sayfayı paylaşabilirsiniz